Dlaczego warto zwiedzić Sukiennice w Krakowie?

Sukiennice w Krakowie to jeden z ważniejszych zabytków w mieście. Perła renesansowej architektury, gdzie od wieków odbywał się handel. Sukiennice to też niejako już symbol Krakowa, centralnie położony na rynku. Chętnie prezentujący się jako eleganckie zabytkowe tło, wszelkich turystycznych fotografii.

Nazwa Sukiennice pochodzi od towaru – sukna, który można było tu nabyć. Zgodnie z królewskim dekretem, tylko w Krakowie przyjezdni sprzedawcy sukna mogli nim handlować. Dziś to materiał raczej rzadko wykorzystywany. Najczęściej pokryte są teraz nim stoły bilardowe. Aktualnie zrekonstruowany kram sukienny można podziwiać w muzeum zlokalizowanym w podziemiach rynku.

Historia Sukiennic w Krakowie

Sukiennice, a raczej pierwsze ich podwaliny, powstały w XIII wieku. Wyglądem mocno różniły się od tego co znamy z czasów teraźniejszych. Były to dwa rzędy kamiennych kramów z uliczką biegnącą po środku. Zamykane kratami na noc, przed złodziejskimi praktykami.

Co warto zobaczyć w krakowskich Sukiennicach
Co warto zobaczyć w krakowskich Sukiennicach?

W połowie XIV wieku Kazimierz Wielki zamienił kamienne budowle, w murowane kramy wybudowane na styl gotycki. Do wykończonych ostrołukowatymi arkadami form, które można zauważyć na wejściu do dziś, dołożono zadaszenie. Niestety za dużo z tego nie zostało, gdyż w 1555 roku strawił je pożar.

Od 1556 roku postawiono na odbudowę Sukiennic, tym razem w stylu renesansowym. Głównym architektem tego przedsięwzięcia był Pankracy. To jego zamysł budowy stworzył kolebkowe sklepienie hali oraz urozmaicenie budynku w attykę o arkadowych podziałach i ozdobach w postaci maszkaronów. Patrząc z perspektywy lat, nie dość że Sukiennice doczekały się odświeżenia wizerunku, to jeszcze rozszerzyły swoją działalność o sprzedaż różnego rodzaju drobiazgów na piętrze(smatruz).

Wnętrze Sukiennic w Krakowie
Wnętrze Sukiennic w Krakowie

Znaczący incydent, ingerujący w wygląd Sukiennic miał jeszcze w 1601 roku. Wtedy to z inicjatywy Joachima Ciepielowskiego zrobiono przejście w połowie długości hali, co znacznie usprawniło przemieszczanie się po rynku.

Ostatni rozdział renowacji, remontu czy wręcz przebudowy Sukiennic miał miejsce w połowie XIX wieku. Wówczas pod wodzą Tomasz Pyrlińskiego wyburzono wszelkie dobudówki i kramy przylegające do Sukiennic. Wzdłuż całej budowli zrobiono arkadowe podcienia, dołożono ryzality (wsch-zachód) i na ich krawędziach dobudowano maszkarony. Dołożono zdobienia w postaci rzeźbionych głów, a attyki wyrównano (od strony kościoła Mariackiego).

Co obecnie można w kupić i zobaczyć w Sukiennicach w Krakowie?

W obecnych czasach Sukiennice można podzielić na trzy części: parter, piętro oraz podziemia. Na parterze znajdują punkty handlowe, gdzie turyści mogą się zaopatrzyć w pamiątki, biżuterię oraz miejscowe rękodzieło.

Na piętrze z kolei znajduje się odział Muzeum Narodowego – Galeria Polskiego Malarstwa i Rzeźby XIX wieku. Co ciekawe to pierwsze miejsce w Polsce, gdzie w ogóle utworzono obiekt muzealny (1879 rok). Warto tu zobaczyć dzieła Jana Matejki, który zasłynął z rozmachu.

Natomiast w podziemiach znajduje się Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, o którym zrobiliśmy cały oddzielny post. Wejście do niego jest właśnie zlokalizowane w krakowskich Sukiennicach.

Zobacz także nasze inne rankngi i poradniki:

« || »

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *