Rynek Główny w Krakowie i jego atrakcje

Rynek Główny w Krakowie to serce tego miasta. Największy średniowieczny plac w Europie, który tętni życiem w środku Małopolski. Ma około czterech hektarów powierzchni, a jego historia sięga aż XIII wieku. To właśnie na Rynek Główny w Krakowie ściągają wszyscy turyści, gdyż dzieją się tu wszystkie ważniejsze wydarzenia kulturalne i inne związane z samym miastem. To tu zimą organizowany jest jeden z ładniejszych jarmarków bożonarodzeniowych, a latem odbywają się imprezy folklorystyczne.

Mapa

Na rynku nie brakuje także zabytków i ciekawych miejsc do zwiedzania. Tu także znajduje się wiele kawiarni i restauracji, w których można przysiąść, odpocząć i się najeść. Na rynku w Krakowie stoją także bardzo znane stragany z kwiaciarkami, budki z krakowskimi obwarzankami oraz dorożki z pięknie przystrojonymi końmi.

Rynek Główny w Krakowie – informacje podstawowe

Kształt rynku w Krakowie jest kwadratowy, z bokami o długości 200 metrów. Ulice wokół niego są ułożone pod kątem prostym i z tego też powodu są one równoległe lub prostopadłe do tego placu. Tylko jedna jedyna ulica – Grodzka jest ukośna. Spacerując po owych uliczkach łatwiej odczuć ten układ, który przypomina szachownicę.

Rynek Główny w Krakowie został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Był on bowiem świadkiem wielu historycznych wydarzeń, między innymi wybuchu powstania kościuszkowskiego. To właśnie tędy biegła Droga Królewska, która swój początek miała w barbakanie i ciągła się aż do Zamku na Wawelu.

Atrakcje rynku w Krakowie

Jednym z największych zabytków na rynku w Krakowie, którego nie można nie zauważyć są oczywiście Sukiennice. Położone w jego centralnym punkcie, od zawsze pełnia rolę handlową. Można w tu w niedużych kramikach zakupić pamiątki oraz rękodzieło. Oprócz tego w Sukiennicach jest odział Muzeum Narodowego (galeria malarstwa i rzeźby) oraz wejście do podziemi.

Sukiennice - najważniejszy punkt na rynku w Krakowie
Sukiennice – najważniejszy punkt na rynku w Krakowie

Kolejnym elementem rynku w Krakowie jest wieża ratuszowa, która się ostała po całym budynku. To właśnie tu umiejscowione jest Muzeum Historyczne Krakowa.

Wieża Ratuszowa na Rynku Głównym w Krakowie
Wieża Ratuszowa na Rynku Głównym w Krakowie

Ważnym budynkiem na rynku jest oczywiście kościół Mariacki. To gotycka budowla z dwoma nie równymi wieżami, z którymi wiąże się legenda o dwóch braciach. Wewnątrz można podziwiać słynny ołtarz Wita Stwosza z drobiazgowy wyrzeźbionymi w drewnie postaciami.

Kościół Mariacki - jedna z większych atrakcji na rynku w Krakowie
Kościół Mariacki – jedna z większych atrakcji na rynku w Krakowie

Kolejnym zabytkiem sakralnym jest niewielki kościół św. Wojciecha. To najstarsza świątynia w Krakowie, wybudowana w stylu romańskim, jednak obecnie jest przykładem architektury barokowej. Można zwiedzać jego podziemia, gdzie przedstawiona jest historia rynku.

Kościół św. Wojciecha - zabytek na rynku w Krakowie
Kościół św. Wojciecha – zabytek na rynku w Krakowie

Ciekawym obiektem na Rynku Głównym w Krakowie jest też rzeźba Igora Mitoraja – Erosa Spętanego. Światowej sławy artysta podarował ją miastu w 2005 roku. Ma ona symbolizować zniewolenie, jednak obecnie jest chętnie zajmowana przez okolicznych bezdomnych.

Eros Splątany - rzeźba Mitoraja w Krakowie na rynku
Eros Splątany – rzeźba Mitoraja w Krakowie na rynku

Innym punktem charakterystycznym na mapie rynku jest pomnik Adama Mickiewicza. Popularny zarówno wśród turystów, jak i miejscowych (przed maturami i po zwycięstwach okolicznych drużyn sportowych) oraz niestety także gołębi.

Jak na każdym rynku nie brakuje tu również kamienic, którym nadano charakterystyczne nazwy i tak można wymienić np: Kamienicę Morsztynowską, Kamienicę pod Jaszczurami, Pałac Spiski, Kamienicę pod Blachą, Kamienicę pod Kanarkiem czy Pałac pod Baranami.

Zobacz także nasze inne rankngi i poradniki:

« || »

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *