Podziemia na Rynku w Krakowie – co można tam zobaczyć?

Nie tylko to co widzimy na Rynku w Krakowie jest atrakcyjne i warte uwagi. Miejsce to bowiem kryje w sobie znacznie więcej. Prawie od 10 lat można tu także zwiedzać podziemia rynku w Krakowie, w formie trasy turystycznej. Właśnie w tym miejscu utworzono odział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. I tak podziemia Rynku w Krakowie stały się kolejną atrakcją dla turystów.

Całe podziemia zajmują około 6 tysięcy metrów kw, z tego same wykopaliska archeologiczne to 4 tysiące metrów kw. Są swego rodzaju podróżą w przeszłość, nawet do czasów króla Władysława Łokietka. Odkryto tu wiele pozostałości po pierwszych murowanych budowlach, kamienne drogi, wodociągi, monety, ozdoby oraz inne przedmioty świadczące o dawnej historii. Wszystko to zaaranżowane w nowoczesnym stylu, wykorzystującym zdobycze współczesnej techniki i technologi.

Historia odkrycia podziemi na Rynku Głównym w Krakowie

Badania archeologiczne rozpoczęły się w 2005 roku, latem w Krakowie. Nikt się nie spodziewał ogromu odkryć, jakie oferują podziemia rynku. Z tego też powodu prace archeologów przeciągnęły się aż na 5 lat. Efekty tego można podziwiać dziś.

Otwarcie muzeum było początkowo zaplanowane na czerwiec 2010 roku, jednak prace wydłużyły się i ostatecznie wystawę udostępniono na koniec września.

Muzeum podziemi rynku w Krakowie zostało dofinansowane również ze środków z Unii Europejskiej. Samą ekspozycję zaprojektował prof Andrzej Kadłuczka, natomiast koncepcję wystawy stworzył prof Cezary Buśko. Natomiast trasę turystyczną opracowali Mieczysław Bielawski, Marcin Pietuch i Tomasz Salwierz.

Trasa turystyczna podziemi rynku w Krakowie
Trasa turystyczna podziemi rynku w Krakowie

Co można zobaczyć w podziemiach rynku w Krakowie?

Muzeum podziemi w Krakowie można podzielić na stała i czasowe ekspozycje. Część stałą stanowi multimedialne widowisko, dzięki któremu możemy się poczuć jak w średniowieczu. Zastosowano tu efekty wizualne np. holografy dawnych zabudowań oraz odgłosy gwaru miejskiego. Do tego na wielu ekranach dotykowych można obejrzeć konstrukcje w 3D.

Oprócz tego w podziemiach rynku w Krakowie można zobaczyć monety pochodzące z XIV wieku, starodawne narzędzia i ozdoby, ceramika czy nawet środki higieniczne. Odkryto nawet odciśnięte ślady kół powozów z czasów średniowiecza oraz profile ziemne. W zbiorach muzeum są także kości do gry, buty, medaliony, gliniane figurki, strzały czy nawet tzw. bochen ołowiany.

Spacerując po podziemiach krakowskich można zobaczyć również fragmenty dawnych wodociągów, pozostałości po zabudowaniach handlowych, średniowieczne bruki, cmentarzysko z XI wieku, rekonstrukcje dawnych warsztatów i innych punktów usługowych (złotnictwa, kowalstwa) oraz makietę miasta z XV wieku. W skład ekspozycji wchodzą także sale projekcyjne i kinowe oraz sala z przedstawieniem dla dzieci.

Cmentarzysko - jedna z atrakcji podziemi rynku w Krakowie
Cmentarzysko – jedna z atrakcji podziemi rynku w Krakowie

Cennik biletów do podziemi rynku w Krakowie

  • bilet normalny – 24 zł
  • bilet ulgowy – 20 zł (emeryci, renciści, młodzież ucząca się do 26 roku – wymagana legitymacja)
  • bilet grupowy – 20 zł
  • bilet grupowy szkolny – 18 zł
  • bilet rodzinny – 48 zł (2 osoby dorosłe i 2 dzieci do 16 lat lub 1 osoba dorosła i 3 dzieci do 16 lat)
  • bilet VIP – 40 zł
  • dzieci do lat 7 – bezpłatnie

Godziny otwarcia warto sprawdzić na stronie muzeum. Tam też zawsze będą podane aktualne ceny biletów wstępu.

Zobacz także nasze inne rankngi i poradniki:

« || »

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *