Drukarki 3D w turystyce

Drukarki 3D w turystyce są ciekawym zagadnieniem i dowodem na to, że nowoczesne wynalazki tego typu coraz śmielej wkraczają do naszego życia. Druk 3D można już spotkać wszędzie, od medycyny, poprzez przemysł sportowy, samochodowy, aż po turystykę właśnie. Nie ma co się opierać zmianom – powinniśmy płynąć z prądem i jak najwięcej się dowiedzieć, by przygotować się na rewolucje, które być może czekają nas za kilka lat.

Przygotowaliśmy więc dla Was poradnik, w którym podpowiadamy, czym jest druk 3D w turystyce i w jaki sposób się go wykorzystuje. Serwujemy garść praktycznych informacji, ale i ciekawostek, którymi możecie zabłysnąć w dyskusji.

Czym są drukarki 3D w turystyce?

Nim zaczniemy rozważania o drukarkach 3D w turystyce, warto wyjaśnić sobie, czym właściwie są te urządzenia. Ich nazwa mówi nam bardzo wiele, podpowiada bowiem, że działają podobnie do znanych nam drukarek, tyle że są w stanie stworzyć obiekty trójwymiarowe. Dokładnie tak to działa. Druk 3d polega na nakładaniu rozgrzanego materiału termoplastycznego warstwa po warstwie tak, aby powstał założony projekt. Kiedy stworzona przez urządzenie „rzeźba” wystygnie, twardnieje lub nabiera innych właściwości, zależnie od filamentu. Można użyć jej do zastosowań praktycznych lub jako ozdobę.

Drukarki 3D w turystyce
Drukarki 3D w turystyce

Rodzaje drukarek 3D w turystyce

Na potrzeby naszego poradnika możemy rozróżnić dwa podstawowe rodzaje drukarek 3D w turystyce. Tym razem nie będziemy się rozwodzić nad technicznymi różnicami, które dla laika nie mają właściwie żadnego znaczenia.

My postanowiliśmy wyróżnić:

  • Drukarki przemysłowe,
  • Drukarki desktopowe.

Przemysłowe drukarki 3D w turystyce to ogromnych rozmiarów sprzęty, kosztujące po kilkaset tysięcy złotych. Dają bardzo duże możliwości, gdyż są w stanie drukować przedmioty niestandardowych rozmiarów, cechują się dużą precyzją, a dzięki wysokiej temperaturze głowicy, są w stanie wykorzystywać dużo bardziej odporne tworzywa, o jakich moglibyśmy tylko pomarzyć w domu. Jednak najczęściej poza naszym zasięgiem, a używają ich głównie korporacje i duże firmy.

A co z desktopowymi drukarkami 3D w turystyce? To niewielkie urządzenia, nieco większe od standardowej drukarki. Można kupić je za mniej niż 2 tysiące złotych, a obsługa wcale nie jest tak trudna, jak się na pierwszy rzut oka wydaje. Z tego powodu zachęcamy, by zakupić takie urządzenie do domu – przyda się ono nie tylko do wyposażenia nas w akcesoria przydatne w podróży, ale i w innych dziedzinach, w kuchni, domowym warsztacie i do produkcji personalizowanych prezentów czy gadżetów własnego pomysłu.

Istnieje jeszcze trzecia droga. Jeśli mamy pomysł lub potrzebę wykorzystania drukarki 3D w turystyce, a fundusze nie wystarczają na zakup odpowiedniej do tego drukarki lub wiemy, że nie wykorzystamy jej, jak należy, możemy skorzystać z oferty usług 3D. W takim przypadku zlecamy realizację pomysłu, możemy też dostarczyć swój projekt a to, co nas przerasta, robi doświadczona firma, oczywiście za odpowiednią opłatą.

Wykorzystanie drukarek 3D w turystyce

Druk trójwymiarowy mości sobie posadkę we właściwie wszystkich dziedzinach naszego życia. Nic więc dziwnego, że drukarki 3D w turystyce również znajdują szerokie zastosowanie. Wykorzystuje się je na wielu płaszczyznach, na przykład przy produkcji pamiątek, gadżetów przydatnych podczas wypraw turystycznych, ale także w mniej widocznych miejscach, jak na przykład transport, budowa hoteli i kwater czy gastronomia. Drukarki 3D w turystyce mogą być też traktowane jako atrakcja turystyczna dla osób, które na co dzień nie mają z nimi do czynienia.

Drukarki 3D w turystyce a transport

Turystyka nieodłącznie wiąże się z podróżami, zarówno mniejszymi, jak i dużymi. Niezależnie od tego, czy pokonujemy kilkadziesiąt, czy kilka tysięcy kilometrów, rzadko robimy to piechotą. Warto wiedzieć, że drukarki 3D w turystyce są chętnie wykorzystywane przez producentów samochodów, a nawet w przemyśle lotniczym. Można dzięki nim szybko i tanio stworzyć potrzebne części, które na dodatek będą niezwykle lekkie i wytrzymałe.

Drukarki 3D w turystyce jako atrakcja

Jak już mówiliśmy, wykorzystanie drukarek 3D w turystyce można traktować także w kategoriach atrakcji turystycznej, przyciągającej zwiedzających. Lżejszą wersją tego procederu są na przykład hotele, w których do swojej dyspozycji dostajemy drukarkę 3D i możemy spróbować jej użytkowania, samodzielnie tworząc różne drobiazgi. Czasem przybiera to jednak o wiele większą skalę.

Jakimi kryteriami kierujecie się przy wyborze hotelu czy restauracji? Zapewne opiniami, ale też ciekawostkami, które można tam zobaczyć. Z tego powodu drukarki 3d w turystyce wykorzystuje się na przykład do tworzenia hoteli. Oczywiście, nie jest to tania sprawa, ponieważ potrzeba do tego mnóstwo filamentu i kosztujących niewyobrażalne kwoty, olbrzymich drukarek 3D oraz wielkich nakładów pracy. Musimy jednak przyznać, że nocleg w hotelu, który został wydrukowany, już sam w sobie stanowi atrakcję.

Podobnie drukarki 3D w turystyce wykorzystują restauracje. Niektóre z nich wykorzystują drukarki 3D do tworzenia jedzenia, między innymi personalizowanych przekąsek, wyrobów czekoladowych i cukierniczych. Musimy przyznać, że przykuwa to ciekawość i na pewno zachęca do odwiedzenia takiego lokalu gastronomicznego, choćby dla zaspokojenia ciekawości.

Jakie Drukarki 3D w turystyce
Jakie Drukarki 3D w turystyce

Domowe drukarki 3D w turystyce

Jednak drukarki 3D w turystyce to nie tylko wielki przemysł, ale i drobne rozwiązania, które mogą przydać się każdemu posiadaczowi desktopowego urządzenia. Pewnie zastanawiacie się, co możemy wydrukować w domu, by przydało nam się w podróżach.

Pomysły na zastosowanie własnej drukarki 3D w turystyce to na przykład:

  1. Gadżety do samochodu: uchwyt na kubek, na tablet dla dziecka, haczyki zabezpieczające siatki i torby, by nie leżały luźno w pojeździe,
  2. Gadżety związane z fotografią – etui na kamerę czy aparat, uchwyty, kije do selfie, nakładki na lampę błyskową,
  3. Inne akcesoria: karabińczyki, brakujące sprzączki w plecaku, niewielkie organizery na drobne przedmioty.

Skąd brać projekty do drukarek 3D w turystyce?

Często boimy się, że by stosować drukarki 3D w turystyce i innych dziedzinach życia, potrzebna jest umiejętność modelowania 3D. Owszem, jej podstawy bardzo się przydają i wcale nie tak trudno się ich nauczyć. Jednak w dobie Internetu wiele rzeczy możemy znaleźć w zasobach sieci, czy to za darmo, czy płatnie. Wystarczy tylko dostosować rozmiar i inne szczegóły do swoich potrzeb. W razie czego, stworzenie projektu do drukarki 3D na zamówienie możemy też zlecić, choć będzie się to wiązało z większym kosztem. Warto też zajrzeć do sklepu z drukarkami 3D w serwisie Omni3D.

A jakie zastosowania drukarki 3D w turystyce Wy znacie? Może udało Wam się zrealizować jakieś ciekawe pomysły? Czekamy na Wasze komentarze – mamy nadzieję na owocną dyskusję i wymianę doświadczeń!

Zobacz także nasze inne rankngi i poradniki:

« || »

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *