Brama Floriańska – jeden z bardziej znanych zabytków w Krakowie

Brama Floriańska w Krakowie jest jednym z charakterystycznych punktów na mapie tego miasta. To właśnie ona wita turystów, którzy przyjeżdżają tu pociągiem. Brama Floriańska jest pozostałością po dawnych murach miejskich, a przy okazji jest ona jedną z ośmiu bram obronnych w Krakowie. Ten krakowski zabytek można zobaczyć na Starym Mieście na końcu ulicy Floriańskiej, tuż obok ulicy Pijarskiej.

Nazwa bramy wzięła się się od położonego w pobliżu kościoła św. Floriana. Swego czasu zwano ją również Porta Gloriae, co oznacza Bramę Chwały, ze względu na to, że tu rozpoczynał się główny trakt królewski wiodący na Wawel. To właśnie przez tą bramę, w dawnych czasach wjeżdżali do Krakowa królowie po wygranych bitwach, a także dyplomaci oraz inni ważni goście. Przez nią przejeżdżały pochody koronacyjne, a także kondukty pogrzebowe zmarłych monarchów oraz ich rodzin.

Brama Floriańska – zabytkowy obiekt w Krakowie warty zobaczenia

Brama Floriańska jest pozostałością XIII-wiecznych fortyfikacji miasta. Tworzył je podwójny pas murów obronnych, wraz z 47 basztami oraz pozostałymi siedmioma bramami, a także fosą i barbakanem. Same mury zlikwidowano w XIX wieku, gdzie na ich miejscu posadzono drzewa platanowe.

 

Brama Floriańska ma wysokość prawie 35 metrów i obecnie jest jednym z charakterystycznych punktów na turystycznej mapie Krakowa. Zwiedzając ten obiekt warto zwrócić uwagę na płaskorzeźbę przedstawiającą orła piastowskiego, która znajduje się nad wejściem prowadzącym od strony Plant. Z kolei od strony miasta została umieszczona rokokowa płaskorzeźba św. Floriana. Warto też zwrócić uwagę na barokowe zwieńczenie, a także ołtarz z XIX wieku z kopią obrazu Matki Boskiej Piaskowej, umieszczone wewnątrz bramy.

Historia Bramy Floriańskiej w Krakowie i atrakcje w pobliżu

Pierwsze wzmianki o Bramie Floriańskiej datuje się na 1307 rok. Natomiast najstarsza kamienna jej część pochodzi najprawdopodobniej z przełomu XIII i XIV wieku. Kiedy wybudowano Barbakan w XV wieku, to połączono z nim bramę, za pomocą warownego korytarza. Natomiast obecny do dziś hełm znalazł na niej w XVII wieku, kiedy odrestaurowano budowlę po zniszczeniach w związku z najazdem szwedzkim.

Brama Floriańska, jeden z zabytków Krakowa
Brama Floriańska, jeden z zabytków Krakowa

Obecnie przed Bramą Floriańską umiejscowiona jest także galeria malarstwa i sztuki, pod chmurką. Z kolei za nią mieści się kolejny zabytek Krakowa, czyli wcześniej już wspominany Barbakan. W pobliżu są także znane na cały kraj krakowskie Planty – czyli park miejski, w którym można schronić się i odpocząć w upalny dzień.

Zobacz także nasze inne rankngi i poradniki:

« || »

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *